The time-proven excellence of Express XLR Extra Long Range line is for everything from pheasant and quail to rabbits and squirrels. It is simply, the best-balanced, tightest-patterning upland field loads. The load features the same premium performance decades of shooters have come to know and trust.
Remington Ammunition 28049 Express XLR 28Gauge 2.75″ 3/4oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $35.99.$31.40Current price is: $31.40.
In stock
| UPC | 047700016900 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 28049 |
| Caliber/Gauge | 28 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Express Long Range |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.75 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | 3/4 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 1.26 |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
⚠️ Ammo Shipping Restrictions:
We cannot drop ship ammo to:
AK, CA, CT, DC, HI, IL*, MD, MA, NJ, NY.
*IL orders require a valid FOID card and matching State ID. Both must be submitted before shipping.
Remington Ammunition 28049 Express XLR 28Gauge 2.75″ 3/4oz 7.5Shot 25
Remington Ammunition 28049 Express XLR 28Gauge 2.75″ 3/4oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $35.99.$31.40Current price is: $31.40.
In stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The time-proven excellence of Express XLR Extra Long Range line is for everything from pheasant and quail to rabbits and squirrels. It is simply, the best-balanced, tightest-patterning upland field loads. The load features the same premium performance decades of shooters have come to know and trust.
| UPC | 047700016900 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 28049 |
| Caliber/Gauge | 28 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Express Long Range |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.75 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | 3/4 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 1.26 |





