Engineered for carry, the Echelon 4″ retains the key features of the full-size model, with a compact frame for enhanced concealability. Its Variable Interface System provides unmatched direct-mount compatibility with today’s leading red dot sights and Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Dot Rear sights.The Gear Pac pkg includes four magazines, a Viridian RFX-11 green dot optic and a pistol bag.
SPG EC9409BPAC ECHLN CMP UDT 4 15/18
$710.00
In stock
| UPC | 706397999797 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | EC9409B-PAC |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |
| Model | Echelon |
| Number of Magazines | 4 1 15 rd. and 3 18 rd. |
| Package Height | 3.75 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Shipping Weight | 4.2 |
| Sights | 3-Dot Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
SPG EC9409BPAC ECHLN CMP UDT 4 15/18
SPG EC9409BPAC ECHLN CMP UDT 4 15/18
$710.00
In stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Engineered for carry, the Echelon 4″ retains the key features of the full-size model, with a compact frame for enhanced concealability. Its Variable Interface System provides unmatched direct-mount compatibility with today’s leading red dot sights and Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Dot Rear sights.The Gear Pac pkg includes four magazines, a Viridian RFX-11 green dot optic and a pistol bag.
| UPC | 706397999797 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | EC9409B-PAC |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 + 1 |
| Length | 13.5500 |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |
| Model | Echelon |
| Number of Magazines | 4 1 15 rd. and 3 18 rd. |
| Package Height | 3.75 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Shipping Weight | 4.2 |
| Sights | 3-Dot Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |





