The Rossi R95 is suppressor and optics ready. Featuring a threaded barrel; the large loop is wrapped in paracord for comfort when firing and the rifle’s sighting system includes a peep sight and a picatinny rail for easy optics mounting.
Rossi 95303016W R95 Trapper 30-30 Win 5+1 16.50″ White Cerakote Threaded Barrel, White Cerakote Picatinny Rail Stainless Steel Receiver, Fixed Black Polymer Stock
$1,057.99
In stock
| UPC | 754908358700 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 95303016W |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | White Cerakote |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.4500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" RH |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 6.0 |
| Sights | Adj Drift Front/Peep Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
Rossi 95303016W R95 Trapper 30-30 Win 5+1 16.50″ White Cerakote
Rossi 95303016W R95 Trapper 30-30 Win 5+1 16.50″ White Cerakote Threaded Barrel, White Cerakote Picatinny Rail Stainless Steel Receiver, Fixed Black Polymer Stock
$1,057.99
In stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Rossi R95 is suppressor and optics ready. Featuring a threaded barrel; the large loop is wrapped in paracord for comfort when firing and the rifle’s sighting system includes a peep sight and a picatinny rail for easy optics mounting.
| UPC | 754908358700 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 95303016W |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | White Cerakote |
| Barrel Length | 16.50" |
| Caliber/Gauge | .30-30 Winchester |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.4500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" RH |
| Safety | Crossbolt |
| Shipping Weight | 6.0 |
| Sights | Adj Drift Front/Peep Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |





