| UPC | 736676067589 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6758 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.6" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 15.13 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Grip |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Novak 3-Dot Adj RS/Fixed FS |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Magazine Included | 2 x 7-Round |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Units per Box | 1 |
RUGER SR1911 9MM SS/ALUM 3.6″ 8+1
$904.99
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands
Related Products
RUGER SR1911 9MM SS/ALUM 3.6″ 8+1
RUGER SR1911 9MM SS/ALUM 3.6″ 8+1
$904.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 736676067589 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 6758 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.6" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Length | 15.13 |
| Model | SR1911 |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Grip |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Novak 3-Dot Adj RS/Fixed FS |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Magazine Included | 2 x 7-Round |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Units per Box | 1 |





