The slim profile of the 1911 TRP is now complemented by a lightweight aluminum Carry Contour frame and a 4.25″ barrel. The bobbed portion of the frame reduces potential printing while maintaining a comfortable grip. The TRP features 20 line-per-inch (LPI) checkering for a firm grip; top slide serrations for reduce glare and faster sight alignment; hammer forged stainless steel, match-grade barrel; VZ Hydra series grips employ an aggressive texture that provides solid purchase without being abrasive against skin or clothing; ambidextrous thumb safety; skeletonized hammer for both reduced weight and faster lock time; The front sight contains a single tritium vial while the rear sight contains two and is serrated for reduced glare and fast target acquisition. Includes three magazines and a double-zipper case.
SPG PC9124LRCC 45 TRP 1911 CRYCT 4.25 7R BLK
$1,763.99
| UPC | 706397955236 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PC9124LR-CC |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Length | 7.9'' |
| Magazine Included | 3 x 8-Round |
| Model | Tactical Response Pistol |
| Number of Magazines | 3 7 rd. |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.05 |
| Sights | Tactical Rack 3-Dot Tritium |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Serrated |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
SPG PC9124LRCC 45 TRP 1911 CRYCT 4.25 7R BLK
SPG PC9124LRCC 45 TRP 1911 CRYCT 4.25 7R BLK
$1,763.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The slim profile of the 1911 TRP is now complemented by a lightweight aluminum Carry Contour frame and a 4.25″ barrel. The bobbed portion of the frame reduces potential printing while maintaining a comfortable grip. The TRP features 20 line-per-inch (LPI) checkering for a firm grip; top slide serrations for reduce glare and faster sight alignment; hammer forged stainless steel, match-grade barrel; VZ Hydra series grips employ an aggressive texture that provides solid purchase without being abrasive against skin or clothing; ambidextrous thumb safety; skeletonized hammer for both reduced weight and faster lock time; The front sight contains a single tritium vial while the rear sight contains two and is serrated for reduced glare and fast target acquisition. Includes three magazines and a double-zipper case.
| UPC | 706397955236 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | PC9124LR-CC |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Capacity | 7 + 1 |
| Length | 7.9'' |
| Magazine Included | 3 x 8-Round |
| Model | Tactical Response Pistol |
| Number of Magazines | 3 7 rd. |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.05 |
| Sights | Tactical Rack 3-Dot Tritium |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Serrated |





