Whether you’re punching paper or pounding steel, the Trijicon Ascent 1-4×24 tactical riflescope is up for the challenge. Its designed to be ultra-lightweight but with rugged construction that can take abuse and hold zero. The fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass gives you absolute clarity with an extra-wide field of view, and the true 1x power lower magnification allows for fast target acquisition with zero distortion. Includes lens cap, Scopecoat, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
Trijicon 2800001 Ascent Matte Black 1-4x 24mm 30mm Tube BDC Target Holds Reticle
$483.99
| UPC | 719307402966 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2800001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 2.60" – 3.90" |
| Length | 10.40" |
| Magnification | 1-4x |
| Model | Ascent |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 6.0 |
| Power | 1-4X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | BDC Target Holds |
| Shipping Weight | 2.4 |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
Trijicon 2800001 Ascent Matte Black 1-4x 24mm 30mm Tube BDC
Trijicon 2800001 Ascent Matte Black 1-4x 24mm 30mm Tube BDC Target Holds Reticle
$483.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Whether you’re punching paper or pounding steel, the Trijicon Ascent 1-4×24 tactical riflescope is up for the challenge. Its designed to be ultra-lightweight but with rugged construction that can take abuse and hold zero. The fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass gives you absolute clarity with an extra-wide field of view, and the true 1x power lower magnification allows for fast target acquisition with zero distortion. Includes lens cap, Scopecoat, quick reference guide, warranty card and logo sticker.
| UPC | 719307402966 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 2800001 |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Eye Relief | 2.60" – 3.90" |
| Length | 10.40" |
| Magnification | 1-4x |
| Model | Ascent |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 6.0 |
| Power | 1-4X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | BDC Target Holds |
| Shipping Weight | 2.4 |





