| UPC | 754908335107 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 954570161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.6500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.85 |
| Sights | Peep Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
ROSSI R95 45-70 TRIPLE BLK 16.5″ TB
$911.99
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands
Related Products
ROSSI R95 45-70 TRIPLE BLK 16.5″ TB
ROSSI R95 45-70 TRIPLE BLK 16.5″ TB
$911.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 754908335107 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 954570161TB |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .45-70 Government |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 41.6500 |
| Model | R95 |
| Package Height | 3.1 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.85 |
| Sights | Peep Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |





