| UPC | 798681699735 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-16B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 + 1 |
| Length | 46.1500 |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9.5" |
| Shipping Weight | 10.15 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
SIG SAUER MCX RIFLE 7.62X39 FDE 16″
$2,599.99
Top Rate Customer ServicePrompt Communication
Safe Payments
Trusted SSL Protection
Trusted SSL Protection
Amazing Selection
We carry all top brands
We carry all top brands
Related Products
SIG SAUER MCX RIFLE 7.62X39 FDE 16″
SIG SAUER MCX RIFLE 7.62X39 FDE 16″
$2,599.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
| UPC | 798681699735 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RMCX-762R-16B-IR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 + 1 |
| Length | 46.1500 |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 11.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9.5" |
| Shipping Weight | 10.15 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |





