Swampfoxs premier first focal plane (FFP) low power variable optic (LPVO), Warhorse combines speed and accuracy for any shooting scenario. This versatile riflescope transitions smoothly from 1x to 6x magnification for rapid target acquisition and long-range precision. Warhorse features a push/pull locking elevation turret with zero reset, capped windage turret, and 12-position illumination turret with night vision compatibility. The compact LPVO is built on a 34mm tube and features a clean etched MOA or MIL reticle, providing maximum light absorption and supreme glass clarity for ultimate performance. Warhorse exemplifies the next evolution of Swampfox riflescopes.
Swampfox Optics WAR16241RL Warhorse Red 1-6x24mm FFP
$499.00
| UPC | 889157002491 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | WAR16241RL |
| Adjustable Parallax | 100 yds |
| Eye Relief | 3.43-3.50" |
| Length | 10.08" |
| Magnification | 1-6x |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Reticle | Dragoon MIL |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
Swampfox Optics WAR16241RL Warhorse Red 1-6x24mm FFP
Swampfox Optics WAR16241RL Warhorse Red 1-6x24mm FFP
$499.00
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Swampfoxs premier first focal plane (FFP) low power variable optic (LPVO), Warhorse combines speed and accuracy for any shooting scenario. This versatile riflescope transitions smoothly from 1x to 6x magnification for rapid target acquisition and long-range precision. Warhorse features a push/pull locking elevation turret with zero reset, capped windage turret, and 12-position illumination turret with night vision compatibility. The compact LPVO is built on a 34mm tube and features a clean etched MOA or MIL reticle, providing maximum light absorption and supreme glass clarity for ultimate performance. Warhorse exemplifies the next evolution of Swampfox riflescopes.
| UPC | 889157002491 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | WAR16241RL |
| Adjustable Parallax | 100 yds |
| Eye Relief | 3.43-3.50" |
| Length | 10.08" |
| Magnification | 1-6x |
| Objective Size | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Reticle | Dragoon MIL |





