The 22TUC is an extremely light-weight 22 LR, the 22TUC takes advantage of developments in 22 LR terminal ballistics to deliver a CCW option that is user friendly, easy to shoot, and most importantly, a gun you can carry effortlessly. Features like the tip-up barrel make the 22TUC easy to load, entirely eliminating the need to rack a slide. The double action trigger, similar to a defensive revolver provides a heavy enough hammer strike to guarantee ignition with rimfire ammo while still remaining smooth throughout its entire travel. Lastly, the 9-round capacity means that the 22TUC provides enough firepower for if one shot isn’t enough. Taurus is committed to delivering reliable, affordable firearms for personal protection.
TAURUS 22TUC 22LR PSTL 3″ BLK/GOLD PVD SLIDE 1-9RD MAG
$310.99
| UPC | 725327943532 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-22TUC13G |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Polished Gold PVD |
| Barrel Length | 2.50" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 9 + 1 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 1.6 |
| Package Width | 5.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Shipping Weight | 1.05 |
| Sights | Fixed Front & Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
TAURUS 22TUC 22LR PSTL 3″ BLK/GOLD PVD SLIDE 1-9RD MAG
TAURUS 22TUC 22LR PSTL 3″ BLK/GOLD PVD SLIDE 1-9RD MAG
$310.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The 22TUC is an extremely light-weight 22 LR, the 22TUC takes advantage of developments in 22 LR terminal ballistics to deliver a CCW option that is user friendly, easy to shoot, and most importantly, a gun you can carry effortlessly. Features like the tip-up barrel make the 22TUC easy to load, entirely eliminating the need to rack a slide. The double action trigger, similar to a defensive revolver provides a heavy enough hammer strike to guarantee ignition with rimfire ammo while still remaining smooth throughout its entire travel. Lastly, the 9-round capacity means that the 22TUC provides enough firepower for if one shot isn’t enough. Taurus is committed to delivering reliable, affordable firearms for personal protection.
| UPC | 725327943532 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 1-22TUC13G |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Polished Gold PVD |
| Barrel Length | 2.50" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 9 + 1 |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 1.6 |
| Package Width | 5.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Shipping Weight | 1.05 |
| Sights | Fixed Front & Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |





