Tikka T3x rifles are built with long-standing gunsmith expertise based on tradition and innovation, allowing you to choose between different models for the given hunting or training purpose. Security brings certainty, two-position safety, blocking both the trigger and bolt handle. Clear indicators for safety and firing pin status.
Tikka JRTXE33122MT T3 Lite Full Size 300 Win Mag 3+1 22.40″ Matte Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
$775.99
| UPC | 082442017013 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXE33122MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22.40" |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 48.7000 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | No |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
Tikka JRTXE33122MT T3 Lite Full Size 300 Win Mag 3+1
Tikka JRTXE33122MT T3 Lite Full Size 300 Win Mag 3+1 22.40″ Matte Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
$775.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Tikka T3x rifles are built with long-standing gunsmith expertise based on tradition and innovation, allowing you to choose between different models for the given hunting or training purpose. Security brings certainty, two-position safety, blocking both the trigger and bolt handle. Clear indicators for safety and firing pin status.
| UPC | 082442017013 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | JRTXE33122MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22.40" |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 48.7000 |
| Model | T3 Lite |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | No |





