The Winchester XPR bolt-action rifle embodies the lasting quality you’ve come to expect from Winchester Repeating Arms. Features Winchester’s M.O.A. Trigger System; two-position safety; bolt release button; one-piece trigger guard and magazine frame design offers a generous guard opening for use with gloves; chromoly steel, free-floating barrel; drilled & tapped chromoly steel receiver; synthetic stock with an Inflex Technology recoil pad and a detachable single stack box magazine.
WGUN 535782289 XPR LH NS 6.5CRD TRTMB
$717.99
| UPC | 048702024719 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 535782289 |
| Action | Bolt Short Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
WGUN 535782289 XPR LH NS 6.5CRD TRTMB
WGUN 535782289 XPR LH NS 6.5CRD TRTMB
$717.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Winchester XPR bolt-action rifle embodies the lasting quality you’ve come to expect from Winchester Repeating Arms. Features Winchester’s M.O.A. Trigger System; two-position safety; bolt release button; one-piece trigger guard and magazine frame design offers a generous guard opening for use with gloves; chromoly steel, free-floating barrel; drilled & tapped chromoly steel receiver; synthetic stock with an Inflex Technology recoil pad and a detachable single stack box magazine.
| UPC | 048702024719 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 535782289 |
| Action | Bolt Short Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 50 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |





