Winchester Super-Target features a hinged wad for reduced recoil and increased velocity. Clean burning powders and primers won’t gum up shotgun actions with unnecessary residue, yet still deliver reliable ignition and consistent patterns with every squeeze of the trigger.
Winchester Ammo TRGT13507 Super-Target Light Target 12Gauge 2.75″ 1oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
| UPC | 020892025202 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TRGT13507 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Super Target |
| Product Type | Shotshell |
| Shipping Weight | 2.21 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | 1 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
⚠️ Ammo Shipping Restrictions:
We cannot drop ship ammo to:
AK, CA, CT, DC, HI, IL*, MD, MA, NJ, NY.
*IL orders require a valid FOID card and matching State ID. Both must be submitted before shipping.
Winchester Ammo TRGT13507 Super-Target Light Target 12Gauge 2.75″ 1oz 7.5Shot
Winchester Ammo TRGT13507 Super-Target Light Target 12Gauge 2.75″ 1oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Winchester Super-Target features a hinged wad for reduced recoil and increased velocity. Clean burning powders and primers won’t gum up shotgun actions with unnecessary residue, yet still deliver reliable ignition and consistent patterns with every squeeze of the trigger.
| UPC | 020892025202 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | TRGT13507 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Super Target |
| Product Type | Shotshell |
| Shipping Weight | 2.21 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | 1 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |





