Super X is one of the most diverse and proven lines of shotshells in history and brings with it decades of shotshell know-how packed in every hull. The Super X line features loads that are ideal for upland and small game hunters across North America.
Winchester Ammo XU12H8 Super X Heavy Game Load 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 8Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
In stock
| UPC | 020892013216 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XU12H8 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #8 |
| Length | 2.75" |
| Model | Power Point |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Shot Size | 8 |
| Shot Weight | 1 1/8 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
⚠️ Ammo Shipping Restrictions:
We cannot drop ship ammo to:
AK, CA, CT, DC, HI, IL*, MD, MA, NJ, NY.
*IL orders require a valid FOID card and matching State ID. Both must be submitted before shipping.
Winchester Ammo XU12H8 Super X Heavy Game Load 12Gauge 2.75″
Winchester Ammo XU12H8 Super X Heavy Game Load 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 8Shot 25 Per Box/10 Case
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
In stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Super X is one of the most diverse and proven lines of shotshells in history and brings with it decades of shotshell know-how packed in every hull. The Super X line features loads that are ideal for upland and small game hunters across North America.
| UPC | 020892013216 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XU12H8 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Grains | #8 |
| Length | 2.75" |
| Model | Power Point |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Shot Size | 8 |
| Shot Weight | 1 1/8 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |





