Super-X ammunition has provided exceptional quality and outstanding performance for all types of hunters and shooters who rely on its time-proven dependability backed by legendary excellence. With a 209 Primer for reliable ignition and consistent velocity. One piece hinged was for consistent, tight patterns and felt recoil, heavy shot charge for more pellets on target.
WINCHESTER SUPER X UPLAND 20G 2-3/4″ #7.5 7/8OZ 25RD BX 250RD CS
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
In stock
| UPC | 020892013414 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XU207 |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Power Point |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.95 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | .875 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
⚠️ Ammo Shipping Restrictions:
We cannot drop ship ammo to:
AK, CA, CT, DC, HI, IL*, MD, MA, NJ, NY.
*IL orders require a valid FOID card and matching State ID. Both must be submitted before shipping.
WINCHESTER SUPER X UPLAND 20G 2-3/4″ #7.5 7/8OZ 25RD BX
WINCHESTER SUPER X UPLAND 20G 2-3/4″ #7.5 7/8OZ 25RD BX 250RD CS
Original price was: $11.99.$10.46Current price is: $10.46.
In stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Super-X ammunition has provided exceptional quality and outstanding performance for all types of hunters and shooters who rely on its time-proven dependability backed by legendary excellence. With a 209 Primer for reliable ignition and consistent velocity. One piece hinged was for consistent, tight patterns and felt recoil, heavy shot charge for more pellets on target.
| UPC | 020892013414 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | XU207 |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Grains | #7.5 |
| Length | 2.75" |
| Model | Power Point |
| Product Type | Lead |
| Shipping Weight | 1.95 |
| Shot Size | 7.5 |
| Shot Weight | .875 oz |
| Units per Box | 25 |
| Cost per Round | 0.42 |





