The Alpine MDT Carbon is built on Weatherby’s bolt action rifle platform, the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups, the Model 307 action is a 2-lug, fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. The Alpine MDT Carbon sits on MDT’s lightweight HNT26 Chassis System, which is their first purpose-built hunting rifle chassis. This stock provides all of the benefits one expects from a chassis system such as v-block bedding, adjustable length of pull, adjustable comb, and AICS magazine compatibility. Weighing in at just 26oz, the chassis is constructed of a magnesium alloy stock, carbon fiber forend, carbon fiber pistol grip, and carbon fiber buttstock. The forend has an integral ARCA rail for easy attachment to a tripod and a foldable buttstock for compact storage. The BSF carbon barrel delivers unmatched accuracy and comes with Weatherby’s Accubrake DST (Directional Self-Timing Brake).
WTHBY 3WAMC65CMR4B 307 ALPINE MDT CAR 6.5CMR 22+2
$3,449.00
| UPC | 747115456765 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3WAMC65CMR4B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49.6500 |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
WTHBY 3WAMC65CMR4B 307 ALPINE MDT CAR 6.5CMR 22+2
WTHBY 3WAMC65CMR4B 307 ALPINE MDT CAR 6.5CMR 22+2
$3,449.00
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Alpine MDT Carbon is built on Weatherby’s bolt action rifle platform, the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups, the Model 307 action is a 2-lug, fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. The Alpine MDT Carbon sits on MDT’s lightweight HNT26 Chassis System, which is their first purpose-built hunting rifle chassis. This stock provides all of the benefits one expects from a chassis system such as v-block bedding, adjustable length of pull, adjustable comb, and AICS magazine compatibility. Weighing in at just 26oz, the chassis is constructed of a magnesium alloy stock, carbon fiber forend, carbon fiber pistol grip, and carbon fiber buttstock. The forend has an integral ARCA rail for easy attachment to a tripod and a foldable buttstock for compact storage. The BSF carbon barrel delivers unmatched accuracy and comes with Weatherby’s Accubrake DST (Directional Self-Timing Brake).
| UPC | 747115456765 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3WAMC65CMR4B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 49.6500 |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | No |





