The Alpine MDT is built on Weatherbys bolt action rifle platform, the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups, the Model 307 action is a 2-Lug, fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. Model 307 is designed to accommodate the vast offerings of stocks, triggers, rails, mounts, and magazines that exist in todays marketplace. Weatherby teamed up with MDT to produce an ultra-light chassis rifle that can own the range and dominate in the field. The carbon fiber chassis features a foldable buttstock and when collapsed cuts out over 9 of total length making it a great compact option.
WTHBY 3WAMH65CMR4B 307 ALPINE MDT 6.5 CMR 22+2
$2,999.00
| UPC | 747115451739 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3WAMH65CMR4B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 48.25 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. AICS |
| Package Height | 2.75 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.8 |
| Sights | No Sights |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
WTHBY 3WAMH65CMR4B 307 ALPINE MDT 6.5 CMR 22+2
WTHBY 3WAMH65CMR4B 307 ALPINE MDT 6.5 CMR 22+2
$2,999.00
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Alpine MDT is built on Weatherbys bolt action rifle platform, the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups, the Model 307 action is a 2-Lug, fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. Model 307 is designed to accommodate the vast offerings of stocks, triggers, rails, mounts, and magazines that exist in todays marketplace. Weatherby teamed up with MDT to produce an ultra-light chassis rifle that can own the range and dominate in the field. The carbon fiber chassis features a foldable buttstock and when collapsed cuts out over 9 of total length making it a great compact option.
| UPC | 747115451739 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 3WAMH65CMR4B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 48.25 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. AICS |
| Package Height | 2.75 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.8 |
| Sights | No Sights |




