The gun that beat the Savage Model 1907 to become the US Military’s M1911 is now being given the Savage treatment. The Savage 1911 is built from stainless steel and has a dual recoil spring and machined sear and disconnector. While the look pays homage to the original, the Savage 1911 is built for hard use. From its nitride-coated titanium firing pin to the target crown on the barrel, this 1911 delivers accuracy and reliability.
Savage Arms 67209 1911 Government 9mm Luger 10+1 5″ Stainless Target Crown Steel Barrel, Serrated Stainless Steel Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Hyena Brown G10 Grip, Ambidextrous
$1,363.99
| UPC | 011356672094 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 67209 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Novak Lo-Mount Tritium |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Model | 1911 Government |
Trusted SSL Protection
We carry all top brands
Related Products
Savage Arms 67209 1911 Government 9mm Luger 10+1 5″ Stainless
Savage Arms 67209 1911 Government 9mm Luger 10+1 5″ Stainless Target Crown Steel Barrel, Serrated Stainless Steel Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Hyena Brown G10 Grip, Ambidextrous
$1,363.99
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The gun that beat the Savage Model 1907 to become the US Military’s M1911 is now being given the Savage treatment. The Savage 1911 is built from stainless steel and has a dual recoil spring and machined sear and disconnector. While the look pays homage to the original, the Savage 1911 is built for hard use. From its nitride-coated titanium firing pin to the target crown on the barrel, this 1911 delivers accuracy and reliability.
| UPC | 011356672094 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | 67209 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Novak Lo-Mount Tritium |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Model | 1911 Government |





